Konsultacja miofunkcjonalna prowadzona jest w Artyście Mowy przez wykwalifikowane terapeutki, posiadające uprawnienia do prowadzenia diagnozy i terapii miofunkcjonalnej poparte ukończeniem licznych szkoleń i doświadczeniem zawodowym.
Konsultacja miofunkcjonalna trwa 1,5 godziny i obejmuje całościowy wywiad z pacjentem, analizę dokumentacji dostarczonej przed lub na konsultację, badanie miofunkcjonalne z wykonaniem dokumentacji fotograficznej dla pacjenta, podsumowanie i zaplanowanie terapii, jeśli jest konieczna. Po przeprowadzonym badaniu pacjentowi zalecone mogą zostać dodatkowe konsultacje z lekarzem, np. laryngologiem, foniatrą czy ortodontą, jeśli są potrzebne. Konsultacje miofunkcjonalne prowadzone są u pacjentów w każdym wieku: od noworodka, przez dzieci, po nastolatków i dorosłych.
Konsultacja miofunkcjonalna jest właściwa dla pacjentów:
- chcących ocenić budowę i sprawność aparatu artykulacyjnego, w tym wędzidełko języka,
- chcących przygotować się do zabiegu podcięcia wędzidełka języka lub chcących usprawniać język po takim zabiegu,
- mających zaburzone funkcje w obrębie aparatu mowy, w tym: połykanie, pozycję spoczynkową języka, gryzienie, żucie, oddychanie,
- z ustnym torem oddechu,
- mających wadę zgryzu i będących przed, w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym,
- zgrzytających zębami,
- zaciskających zęby,
- ssących palec lub inne przedmioty,
- z bólami w obrębie twarzy, głowy i szyi,
- z trzaskami, przeskakiwaniem, klikaniem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
- z bólem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
- z niedowładem, porażeniem nerwów twarzowych,
- po operacjach ortognatycznych,
- po urazach i operacjach w obrębie twarzy, czaszki i szyi,
- z chrapaniem,
- z bezdechem sennym,
- ze zbaczaniem żuchwy w trakcie mówienia czy otwierania ust,
- po zabiegach medycyny estetycznej,
- z widoczną asymetrią w obrębie twarzy,
- z nieprawidłową wymową,
- z nieprawidłowym napięciem w obrębie twarzy,
- z odczuwalnym napięciem w obrębie twarzy,
- ze skrzywioną przegrodą nosową,
- z trudnościami w oddychaniu,
- z trudnościami w jedzeniu twardych pokarmów,
- z niewłaściwymi nawykami w obrębie aparatu mowy, np. wysuwaniem żuchwy, obgryzaniem paznokci, itp.
- Dla noworodków i niemowląt mających trudność z ssaniem piersi, przystawieniem się do piersi, w celu oceny budowy aparatu artykulacyjnego, w tym wędzidełka języka, oceny funkcji w obrębie aparatu mowy, szczególnie oddychania i ssania, doboru akcesoriów do karmienia, w tym butelki, smoczka czy gryzaka.
Po przeprowadzonej konsultacji miofunkcjonalnej możliwe jest opisanie trudności i ich przyczyn u danego pacjenta oraz zaprojektowanie odpowiedniej terapii, uwzględniającej metody wspomagające, takie jak elektrostymulacja, terapia manualna, trening oddechowy, masaż logopedyczny, kinesiotaping czy regulatory MFS, które zmaksymalizują skuteczność terapii u danego pacjenta.
Konsultacje w Artyście Mowy prowadzone są w atmosferze bezpieczeństwa i życzliwości dla pacjenta, nie wykonujemy badania wbrew zgody dziecka czy osoby dorosłej, informujemy o kolejnych krokach prowadzonego badania. Pracujemy z dziećmi w duchu rodzicielstwa bliskości, w oparciu o NVC (komunikację bez przemocy). W swojej pracy staramy się dostosować metody pracy, w tym badania do potrzeb i możliwości pacjenta. W przypadku dzieci badanie dziecka prowadzone jest w obecności rodzica, natomiast wywiad z rodzicem na temat dziecka odbywa się bez obecności dziecka, które w tym czasie spędza czas z drugim opiekunem (stąd potrzeba obecności dwóch opiekunów podczas konsultacji logopedycznej w gabinecie). Badanie i wywiad odbywa się na bazie sprawdzonych narzędzi i kwestionariuszy diagnozy logopedycznej – w przypadku dzieci poprzez zabawę dostosowaną do zainteresowań i możliwości dziecka.
Po zakończeniu konsultacji pacjent otrzymuje podsumowanie wizyty w postaci karty pierwszej konsultacji zawierające najważniejsze informacje z przeprowadzonej konsultacji, w tym wstępną diagnozę logopedyczną wraz z dokumentacją fotograficzną, zalecenia i proponowaną formę terapii. Po konsultacji pacjent może zapisać się na regularną terapię w formie i wymiarze rekomendowanym przez terapeutę miofunkcjonalnego.
Konsultacje miofunkcjonalne w Artyście Mowy prowadzą: dr Aleksandra Jastrzębowska-Jasińska.