Stres to paskudna sprawa, potrafi zatruć wiele aspektów życia, wpływać na emocje, samopoczucie, nastrój, a przewlekły stres szkodzi nawet zdrowiu i relacjom. Gdyby tylko dało się jakoś uodpornić… Otóż można! 🙂 Można nauczyć się sobie z nim radzić, a nawet wykorzystywać go do własnego rozwoju. I zdecydowanie warto jak najszybciej zacząć się tego uczyć, ponieważ nie da się od stresujących sytuacji uciec 🙂

Książka dr Melanie Greenberg „Mózg odporny na stres” od wydawnictwa Dom Wydawniczy REBIS może być świetnym i dostępnym dla każdego narzędziem w nauce skutecznego radzenia sobie ze stresem. Autorka jest ekspertką w tej dziedzinie i od ponad dwudziestu lat prowadzi praktykę psychologiczną.

Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej dr Greenberg prostym i klarownym językiem, rzetelnie tłumaczy zmiany zachodzące w mózgu i całym organizmie w sytuacji stresowej. Wyjaśnia jakie mechanizmy wywołują te zmiany i jaki mogą mieć one wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dodatkowo proponuje szereg ćwiczeń mających pomóc w przeanalizowaniu i uświadomieniu sobie własnego stanu zestresowania w życiu. W drugiej części autorka, posiłkując się szeregiem badań i eksperymentów naukowych oraz własną praktyką terapeutyczną, przedstawia i tłumaczy reakcje stresowe organizmu w wielu konkretnych sytuacjach, takich jak strata bliskiej osoby, utrata pracy i pozostawanie bezrobotnym, bądź natłok obowiązków i goniące terminy w pracy. Do każdej z takich sytuacji przedstawia techniki wyciszenia emocji i zdobywania kontroli nad stresem, których skuteczność potwierdza wieloma badaniami. Pomaga również porzucić niezdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem. W każdym rozdziale autorka zaprasza czytelnika również do wykonania konkretnych ćwiczeń, które mogą pomóc zmierzyć się z własnymi emocjami i nauczyć się wyrozumiałości dla samego siebie. Dzięki temu książka ma bardzo terapeutyczny charakter, pomaga zajrzeć w głąb siebie, przeanalizować sposób w jaki reagujemy na stresujące sytuacje i nauczyć się nad tą reakcją panować. Trzecia część obfituje w konkretne i praktyczne porady dotyczące wypracowywania zdrowych nawyków łagodzenia napięcia i uczenia się pozytywnego myślenia.

W książce dr Greenberg dowodzi, że stres sam w sobie nie jest zły lub szkodliwy. Jest czymś zupełnie naturalnym i w toku ewolucji przynosił człowiekowi wiele korzyści. Mimo że przewlekły stres należy bezapelacyjnie zwalczać, krótkotrwały stres można nauczyć się traktować jako sprzymierzeńca i czerpać wiele korzyści ze zmian zachodzących w organizmie pod jego wpływem. Poradnik „Mózg odporny na stres” może pomóc w obydwu przypadkach! Warto przeczytać tę książkę i zacząć uczyć się traktować stres jako pomocnika, a nie potwora.

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!