Narodziny młodszego rodzeństwa to dla każdego dziecka i jego rodziców wielkie wydarzenie. Ogromnie ważne aby dziecko, szczególnie dotychczasowego jedynaka przygotować na nową sytuację w jego życiu.

Pomocne w tym zakresie będzie angażowanie dziecka w przygotowania do narodzin, stawianie go w roli eksperta dla młodszego brata lub siostry, planowanie czasu z rodzicami tylko dla dziecka, którego nie straci po narodzinach maluszka, a przede wszystkim opowiadanie i wyjaśnianie dziecku co się dzieje i jak będzie wyglądało życie rodziny z nowym jego członkiem. Pomocne będą tu książeczki na ten temat. Pomocną pozycją w tym zakresie będzie „O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci” od Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Przyda się ona również w temacie, o który dzieci często pytają, czyli skąd się wzięły. Książka będzie dobrym początkiem rozmowy o tym jak poznali się rodzice i jak doszło do powstania dziecka czy jego rodzeństwa. Pomoże w dziecięcy i prosty sposób poznać dzieciom temat płci, rozmnażania, miejsc intymnych. W książeczce rodzice opowiadają swojej córce Meli o rodzinie, o tym skąd biorą się dzieci, o bliskości rodziców, seksie, o tym jak dziecko dorasta w brzuchu, czym jest karmione, co w nim robi i skąd wiemy jakiej będzie płci. opowiadają także dlaczego trzeba być dorosłym by mieć dzieci i na czym polega poród. Książeczka ta w rzetelny, taktowny i prosty sposób pozwala odpowiedzieć na wiele dziecięcych pytań „Dlaczego?” związanych z rozmnażaniem, narodzinami dziecka, relacją miedzy rodzicami.

Ilustracje w książce są bardzo ciekawe, pomagające zrozumieć książkowe treści. Warto by rodzice najpierw sami przeczytali książkę, przygotowali się do rozmowy z dzieckiem, a następnie skorzystali ze wsparcia „O maluchu..” czytając całą książkę lub wybrane karty odpowiadające pytaniom dziecka.

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!