Na naszej półce dla rodziców już od paru miesięcy stoi wartościowa książka od wydawnictwa Mamania – „Porozumienie przez współpracę”, czyli książka o budowaniu partnerskiej relacji rodzica z dzieckiem.

Dokładnie o zachęcaniu dzieci do współpracy, wspieraniu rozwiązywania przez nich problemów, zamiast robienia tego za nie, o uczeniu elastycznego myślenia i szukania możliwości pomocy dziecku zamiast skupienia na problemach. Książka wskazuje, że wszelkie trudności, które pojawiają się u dziecka są wynikiem niedopasowania oczekiwań do młodego człowieka, np. przez nie wzięcie pod uwagę możliwości, wieku dziecka czy okoliczności. Zachęca rodziców nie do naprawiania, ale do dopasowania wymogów do dziecka i wspierania go przez wspólne szukanie rozwiązań na pojawiające się problemy, dzięki tzw, planowi B. Plan ten jest przeciwieństwem planu A , w którym rodzic sam rozpatruje problem dziecka i narzuca mu rozwiązanie. W Planie B rodzic z empatią słucha obaw i przekonań dziecka, mówi o swojej perspektywie, a następnie zaprasza dziecko do wspólnej analizy obaw i trudności i znalezienia realistycznego rozwiązania odpowiadającego obu stronom. W książce znajdziecie jeszcze Plan C, ale czym jest nie będę Wam zdradzać, zostawię Wam to na później 😉

Książkę bardzo polecam, na naszym coachingu rodzicielskim znalazła zastosowanie, co widać na załączonym na zdjęciu flip charcie. Książka odpowiednia jest dla rodziców i terapeutów – napisana w sposób przystępny z wieloma przykładami „z życia rodzinnego”. Będzie to kolejna świetna propozycja dla propagatorów rodzicielstwa bliskości.

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!