Często pytacie o to, jakie książki wybierać dla maluchów, jakie będą sprzyjać stymulacji rozwoju mowy, wspierać najmłodszych, szczególnie tych z opóźnieniem rozwoju mowy. Wszyscy znają na pewno serię „Pucia”, „Księgę dźwięków”, „OnoMaTo” czy „Pierwsze słowa. Akademia Mądrego Dziecka”.

Teraz mam dla Was coś nowego, co pojawiać się będzie też na naszych zajęciach z najmłodszymi – serię „CZAPU CZIPU” od HarperCollins Polska KsiążkoSfera Egmont. To małe książeczki napisane w formie zagadki. W każdej z 4 książeczek z serii bohater Czapu Czipu szuka źródła usłyszanego w swojej czarodziejskiej czapce dźwięków. w niebieskiej czapce próbuje znaleźć „Co tak kapie?” i poznając dźwięki chlapiącego psa, pryskającego wieloryba, psikającego klauna i chlipiącej biedronki znajduje w końcu odpowiedź na zadana w tytule zagadkę – kapiące chmurki. w zielonej czapce Czapu Czipu szuka „co tak człapie?” i znajduje zieloną żabkę, a nie spotykane po drodze dźwięki: trzepotanie skrzydeł motyla, skaczące piłki, kicający zając i klaszcząca małpka. w czerwonej czarodziejskiej czapce nasz bohater słyszy świstanie i szuka „Co tak świszczy?”.

Okazuje się, że to nie: pękające bańki, furkoczący wiatraczek, piszcząca trąbka, ani trąbiący słoń. To balonik. Ostatnia książeczka z serii nosi tytuł „Co tak skrobie?”. Czapu czipu szuka z dzieckiem źródła tego dźwięku w żółtej czapce. To nie pająk, nie gołąb, nie czarownica obierająca marchewkę, nie kot, a myszka skrobiąca serek. Książeczka, dzięki formie zagadki pozwala na zainteresowanie dziecka, czytanie ze zmienną melodią głosu, a także próbami odgadywania przez dziecko. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze na każdej stronie pozwalają na włączenie dziecka do czytania, które może te proste słówka powtarzać. Forma, jak i ilustracje są też niestandardowe i ciekawe. Malutka wielkość i twarda oprawa i strony pozwolą korzystać z tych pozycji przez długi czas. Bardzo polecam wszystkim przedszkolakom, szczególnie najmłodszym, logopedom, szczególnie do terapii opóźnionego rozwoju mowy i stymulacji mowy u maluchów i dla rodziców, jako pierwsze książeczki dla Waszego dziecka.
Dla zainteresowanych, postaram się jedną z książeczek dla Was przeczytać w filmiku;)

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!