„Jak być dobrym rodzicem” autorstwa Justyny Korzeniewskiej od Wydawnictwo RM to książka dla wszystkich rodziców, którym brakuje już pomysłów na odpowiadanie na „trudne” pytania ich dziecka czy szukają pomysłów na poradzenie sobie z trudnościami w zachowaniu i funkcjonowaniu oraz żądaniami i oczekiwaniami dziecka.

Pierwszy rozdział książki poświęcony jest trudnym pytaniom jakie rodzicowi zadać może dziecko. Autorka mierzy się z nimi i proponuje treść odpowiedzi, dzięki której rodzic może wyjaśnić dziecku różne zjawiska czy słowa, które poznaje, oczywiście na poziomie „dziecięcego rozumienia”. Znajdziemy tu na przykład pytania o różnice między chłopcami i dziewczynkami, o to, skąd się biorą dzieci, o seks, pytania dotyczące śmierci, homoseksualizmu, rozwodu, adopcji, niepełnosprawności, a także patologicznych zjawisk jakie dziecko może zaobserwować w otoczeniu (alkoholizm, molestowanie). Pojawią się tu też propozycje odpowiedzi na pytania o przemoc: krzyk, bicie, obrażanie, a także o to dlaczego nie należy kraść, kłamać czy palić, szczególnie kiedy jest się dzieckiem.

Kolejny rozdział opisuje kłopotliwe dla rodziców zachowania dzieci i sposoby zrozumienia ich oraz uporania się z nimi. Dotyczą trudności w nauce samodzielnego snu, karmienia i samodzielnego jedzenia, treningu czystości, relacji, protestów związanych z wymuszaniem ustępstw przez dzieci na rodzicach, a także adekwatności ubioru, używania telewizora i komputera przez dziecko, zachowania przy stole i dbania o własny pokój.

Przedostatni rozdział opisuje preferowane reakcje rodzica na żądania i oczekiwania dzieci związane z kupnem lub otrzymaniem upatrzonej rzeczy, odwołujące się do relacji z rodzicem, rodzeństwem i rówieśnikami.
Ostatni z rozdziałów to spojrzenie na dziecko okiem specjalisty pod kątem emocji, postaw wychowawczych oraz karania i nagradzania.

Mocną stroną książki jest jej przejrzystość i łatwość korzystania – poprzez podział kolorystyczny konkretnych tematów/pytań i odpowiedzi rodzic może łatwo odnaleźć interesujące go w danym momencie treści. Odpowiedzi na pytania dzieci są wyczerpujące, pomysły na kłopotliwe zachowania konkretne i możliwe do zastosowania w codziennym życiu. Kolejne rozdziały zawierają na końcu podsumowanie pozwalające utrwalić poznaną wiedzę. Dodatkowo na kartach książki znaleźć można zabawne anegdoty z rozmów rodziców z dziećmi.
Książka jest ciekawą lekturą dla wszystkich rodziców szukających wsparcia w rozmowach z maluchami;)

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!