Znacie Przyjaciół z krainy uważności? To seria pięknie ilustrowanych sześciu książeczek dla dzieci, które wprowadzają najmłodszych do treningu uważności. Seria od Wydawnictwo Poznańskie autorstwa Agnieszki Pawłowskiej nosi tytuł „Kraina uważności”.

Każda część opowiada o zwierzątkach z krainy uważności i dotyczy innego tematu. Moja ulubiona część „Wilczek Leon odwaga i uważność” w przystępny dzieciom, obrazowy sposób omawia problem dziecięcych lęków i strachów. Oswaja problem, pokazuje, że także dorośli kiedyś się czegoś bali i co najważniejsze podaje gotowe pomysły do radzenia sobie ze strachem, które podczas czytania książeczki można przećwiczyć z dziećmi. Książka jest świetnym wstępem do rozmowy o strachu.

„Przyjaciele z krainy uważności – komunikacja” wprowadzają dzieci w temat właściwych sposobów komunikacji. Orzeł pomaga zwierzątkom z krainy uważności nauczyć się słuchać siebie nawzajem, zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby, spojrzenia na problem z boku, a także właściwego odzywania się do innych i nie naśmiewania się z siebie. „Nietoperzyca Kaja i piękno uważności” jest opowieścią o braku wiary w siebie i odkrywaniu własnej wyjątkowości. Sprawdzi się doskonale na zajęciach dotyczących budowania poczucia własnej wartości. Dodatkowo zawiera propozycję medytacji i afirmacji w zakresie budowania własnej wartości. „Kotka Wiktoria i magia uważności” krok po kroku wprowadza w technikę mindfulness dzięki, której można odkrywać świat na nowo i stać się prawdziwym detektywem, który zauważa każdy najmniejszy szczegół otaczających przedmiotów i zjawisk. „Szczurek Rysio i smak uważności” opowiada o uważnym jedzeniu, od obserwowania, przez powąchanie, usłyszenie i w końcu powolne smakowanie. Zdradza jak uważne jedzenie pomaga smakować i spojrzeć w zupełnie inny sposób na tak z pozoru zwyczajną czynność. „Tygrysek Erwinek i energia uważności” opowiada o uważności w sporcie i odejmowanych wyzwaniach. prezentuje technikę relaksacji przez trening uważności, która doda energii do działania.

„Lew Staszek i siła uważności” pomaga dzieciom poradzić sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem poprzez relaksację i uważność. Każda z książeczek to inna historia. W każdej wpleciony jest trening uważności dla dzieci. Z książeczkami można trenować mindfulness dla dzieci, ale także wprowadzać w tematy, takie jak strach czy wiara w siebie w formie bajkoterapii. Odwołania do bliskich dzieciom postaci zwierzątek, piękne ilustracje i ciekawe opowiadania sprawiają, że dzieci bardzo chętnie słuchają opowieści z „Krainy uważności”.
Książeczki będą właściwe dla starszych przedszkolaków i dzieci szkolnych. Gorąco polecam zarówno na indywidualne, jak i grupowe spotkania z dziećmi!

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!