Kochani, wakacje pozwalają mi nadrabiać lektury, szczególnie te, które koniecznie chcę Wam polecić, a więc w temacie teorii poliwagalnej (jednej z moich ulubionych). Pierwszą z nich od Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego jest „Terapeutyczna moc nerwu błędnego”, która pokazuje praktyczne zastosowanie pracy z nerwem błędnym w terapii manualnej.

To książka szczególnie kierowana do fizjoterapeutów, osteopatów, gdyż autor Stanley Rosenberg jest właśnie terapeutą manualnym. Równocześnie to książka napisana w prosty sposób, wyjaśniająca szczegółowo anatomię i poszczególne techniki dzieki czemu będzie też wspaniałym wsparciem w terapii psychologicznej. Pozycja przeprowadza nas przez szczegółowy anatomiczny opis autonomicznego układu nerwowego, następnie opisuje jego funkcjonowanie z perspektywy teorii poliwagalnej Stephena Porgesa i omawia zjawisko neurocepcji. Uczy prostego badania nerwu błędnego, a także poprzez opis i zdjęcia pokazuje łatwe ćwiczenia, które można wykonać samemu lub zaproponować je pacjentowi, aby poprawić jego funkcjonowanie i przywrócić stan zaangażowania społecznego. Pokrótce omawia też zastosowanie proponowanych technik manualnych, których źródłem jest teoria poliwagalna w różnych zaburzeniach medycznych, somatopsychicznych i spektrum autyzmu . Proponuje nowe, ciekawe spojrzenie pozwalające na leczenie poprzez ciało , przywracanie równowagi w układzie nerwowym i przywracanie zaangażowania społecznego u pacjenta. Miedzy innymi podpowiada skuteczne techniki leczenia bólów migrenowych.
Zaletą książki jest prosta forma, pozwalająca zastosować omawiane techniki i zrozumieć teorię, a także zdjecia ćwiczeń ze szczegołowym omówieniem oraz ilustracje w dodatku pomocne w wyjaśnianiu anatomicznych kwestii. Pomocne są również opisywane studia przypadków pacjentów . Minusem, dla mnie, jest forma pisania autora, od siebie i o sobie w kontekście omawianych treści, co akurat mi momentami przeszkadzało.

Podsumowując to bardzo merytoryczna książka, pokazującą w praktyce zastosowanie cudownej teorii poliwagalnej. Doskonała do wdrożenia w pracy z pacjentem i własnej terapii. Ogromnie polecam terapeutom pracujacym manualnie, a także w obszarze psychiki człowieka.

Gdzie kupić?

Podziel się z innymi!