„Wychowanie. Najtrudniejsza ze sztuk pięknych” autorstwa Elżbiety Chlebowskiej wydawnictwa Sensus to podręcznik w pigułce dla rodziców i nauczycieli z zakresu umiejętności wychowawczych.

Zawiera opisy trudności jakie można napotkać podczas wychowywania dziecka, zalecenia do wprowadzenia podczas kontaktów z dzieckiem, przykłady i techniki do zastosowania w wychowawczej codzienności. w książce podkreślany jest decydujący wpływ rodzica na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Podkreśla się konieczność skutecznej współpracy na linii szkoła – dom w pracy nad wychowywaniem dziecka i podsuwa wskazówki do rozwijania tejże współpracy. Autorka podkreśla również bardzo w mojej ocenie ważny fakt, że szczęśliwy rodzic wychowuje szczęśliwe dziecko, a więc zwraca uwagę na dbanie o siebie i rodzicielstwo dobre – gdzie rodzic znajduje czas dla dziecka, ale nie zapomina też o czasie dla siebie, bez poświęceń.

Wielokrotnie w książce podkreśla się znaczenie jakości relacji rodzic – dziecka i konieczności jej systematycznego budowania w oparciu o zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. W książce znaleźć też można skrót rozwoju dziecka od maluszka do adolescenta z opisem ważniejszych zadań rozwojowych. Trzonem książki są podzielone tematycznie wskazówki dotyczące najważniejszych obszarów pracy rodzicielskiej, dotyczących: skutecznej komunikacji z dzieckiem, odmawiania dziecku bez poczucia winy, wytyczania norm i zasad dzięki którym dziecko czuje się bezpiecznie, wspierania dziecka w regulacji emocji, pozwalania dziecku na samodzielność, odchodzenia od przypiętych dziecku etykietek, ról, motywowania maluchów, rozwiązywania konfliktów, a także informacje o różnicach miedzy karami, a konsekwencjami, o specyfice wychowywania nastolatków, o zapobieganiu zachowaniom ryzykownym, o życiu z rodzeństwem oraz refleksje na temat organizowania wakacji z dzieckiem, korzystania przez dziecko z internetu czy syndromu pustego gniazda.

Atutem książki są piękne, adekwatne cytaty, które wspaniale podsumowują treści poruszane w kolejnych rozdziałach, łączenie teorii z praktyką, a także odniesienie kolejnych tematów nie tylko do rodziców, a także do nauczycieli i wychowawców, którym autorka udziela wskazówek, które mogą wykorzystać w swojej pracy z uczniem. Książka pozostawia jednak czytelnika z małym niedosytem treści – porusza bardzo wiele tematów, jednak w sposób skrótowy, czytelnik dostaje dawkę wiedzy i umiejętności, ale ma ochotę na więcej.

Po przeczytaniu książki zostają w głowie bardzo trafione fragmenty, jak mój ulubiony o nie podcinaniu dzieciom skrzydeł, bo przecież rodzic jest po to by w nie dmuchać, aby dziecko unosiło się jak najwyżej, a do rodzica dziecko przychodzi nie po POMOC, ale PO MOC, której rodzic swoją wiarą w dziecko może mu dodać.

Polecam książkę wydawnictwa Sensus zarówno rodzicom, jak i wychowawcom, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności wychowawcze!
Gdzie kupić?

 

Podziel się z innymi!