Terapia miofunkcjonalna prowadzona jest w Artyście Mowy w każdym wieku. Mioterapia pomaga odzyskiwać prawidłowe funkcje w obrębie aparatu artykulacyjnego, a także w przypadku dzieci wpływać na prawidłowy rozwój twarzoczaszki, w tym zgryzu i nosa. Likwiduje lub zapobiega bólom w obrębie twarzy, nieprawidłowym napięciom mięśni, wadom postawy pochodzącym od zaburzeń w obrębie głowy i szyi, zaburzeniom snu, na które wpływa bruksizm czy nieprawidłowy tor oddechu.
Terapia miofunkcjonalna pomaga również wracać do sprawności osobom po urazach w obrębie twarzoczaszki i operacjom ortognatycznym. Jest konieczna do przeprowadzenia skutecznego i trwałego leczenia ortodontycznego, gdyż wpływa na utrzymanie zębów w oczekiwanej pozycji dzięki pracy nad prawidłową pozycją spoczynkową i funkcjami języka oraz prawidłowym oddechem. Zapobiega też rozwojowi wad zgryzu i twarzoczaszki u dzieci w okresie wzrostu. Jest najlepszym sposobem na uniknięcie leczenia ortodontycznego w przyszłości. Pomaga również zdjąć ból i napięcie z obszaru twarzy poprzez pracę manualną na mięśniach. Jest ogromnym wsparciem w niwelowaniu bruksizmu, zaciskania zębów i przywracaniu poprawnej pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Poprawia również jakość życia, z uwagi na przywracanie prawidłowego, życiodajnego oddechu, prawidłowej jakości funkcji w obrębie aparatu mowy, w tym również połykania i jedzenia oraz pomaga pozbyć się bólu z obszaru twarzy, głowy i szyi. Często pomaga też poprawić jakość snu z uwagi na pracę nad prawidłowym oddechem i niwelowanie bruksizmu, chrapania czy wsparcie w leczeniu bezdechów sennych. U noworodków i niemowląt terapia miofunckjonalna pozwala stworzyć bazę do prawidłowego rozwoju sprawności i funkcji w obrębie aparatu mowy. Pozwala ocenić prawidłowość budowy aparatu artykulacyjnego,w tym wędzidełka języka, a także korektę oddychania, gdy jest nieprawidłowe i ocenę odruchów niemowlęcych. Pozwala pracować nad dobrym przystawieniem do piersi i efektywnym jedzeniem lub dobrać odpowiednią formę karmienia, np. za pomocą butelki, najlepszą dla danego dziecka.
Podczas terapii miofunkcjonalnej stosowane są metody dodatkowe, w zależności od potrzeb pacjenta, takie jak: kinesiotaping, elektrostymulacja, terapia manualna, masaże neurologopedyczne, trening oddechowy, dobór regulatorów MFS i inne.
Terapia miofunkcjonalna jest właściwa dla pacjentów:
- chcących ocenić budowę i sprawność aparatu artykulacyjnego, w tym wędzidełko języka,
- chcących przygotować się do zabiegu podcięcia wędzidełka języka lub chcących usprawniać język po takim zabiegu,
- mających zaburzone funkcje w obrębie aparatu mowy, w tym: połykanie, pozycję spoczynkową języka, gryzienie, żucie, oddychanie,
- z ustnym torem oddechu,
- mających wadę zgryzu i będących przed, w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym,
- zgrzytających zębami,
- zaciskających zęby,
- ssących palec lub inne przedmioty,
- z bólami w obrębie twarzy, głowy i szyi,
- z trzaskami, przeskakiwaniem, klikaniem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
- z bólem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
- z niedowładem, porażeniem nerwów twarzowych,
- po operacjach ortognatycznych,
- po urazach i operacjach w obrębie twarzy, czaszki i szyi,
- z chrapaniem,
- z bezdechem sennym,
- ze zbaczaniem żuchwy w trakcie mówienia czy otwierania ust,
- po zabiegach medycyny estetycznej,
- z widoczną asymetrią w obrębie twarzy,
- z nieprawidłową wymową,
- z nieprawidłowym napięciem w obrębie twarzy,
- z odczuwalnym napięciem w obrębie twarzy,
- ze skrzywioną przegrodą nosową,
- z trudnościami w oddychaniu,
- z trudnościami w jedzeniu twardych pokarmów,
- z niewłaściwymi nawykami w obrębie aparatu mowy, np. wysuwaniem żuchwy, obgryzaniem paznokci, itp.
- Dla noworodków i niemowląt mających trudność z ssaniem piersi, przystawieniem się do piersi, w celu oceny budowy aparatu artykulacyjnego, w tym wędzidełka języka, oceny funkcji w obrębie aparatu mowy, szczególnie oddychania i ssania, doboru akcesoriów do karmienia, w tym butelki, smoczka czy gryzaka.
Terapia dla każdego pacjenta projektowana jest indywidualnie, w zależności od jego potrzeb, trudności i możliwości. W terapii używane są wyroby medyczne i pomoce wspierające terapię.
W terapii miofunkcjonalnej dzieci uczestniczy dziecko wraz z rodzicem, który podczas zajęć obserwuje i uczy się ćwiczeń, jakie w ramach pracy domowej kontynuuje z dzieckiem w domu. Współpraca rodziców z terapeutów jest ogromnym wsparciem dla dziecka i zapewnia skuteczną terapię. Terapia dla dzieci odbywa się poprzez zabawę z użyciem różnorodnych pomocy, gier i zabaw dostosowanych do możliwości, potrzeb i zainteresowań dziecka, a także sprawdzonych narzędzi i pomocy logopedycznych. Terapia nigdy nie prowadzona jest wbrew dziecku. Zawsze brany jest pod uwagę stan dziecka i jego możliwości.
Terapię miofunkcjonalną w Artyście Mowy prowadzą: dr Aleksandra Jastrzębowska-Jasińska.